Przepisy BHP podczas upałów. Jakie są najważniejsze obowiązki pracodawcy?

23.06.2023
Blog

Wysoka temperatura powietrza i palące promienie słoneczne to okoliczności, które wymagają dostosowania stanowiska pracy. Zapewnienie odpowiednich warunków pracownikom (m.in. w zakresie temperatury w pomieszczeniu czy dostępu do wody pitnej oraz środków ochrony indywidualnej) to obowiązek pracodawcy. Jakie są najważniejsze zasady BHP podczas upałów? Sprawdź, o czym pamiętać latem!

Lato w pracy. Najważniejsze przepisy BHP, które trzeba znać

Jeśli warunki pracy znacznie się pogorszą i stają się uciążliwe – np. z powodu upału – jako pracodawca masz obowiązek je poprawić. W tym celu skorzystaj przede wszystkim z obowiązkowych rozwiązań (m.in. zapewnienie zimnych napojów czy odpowiednich ŚOI). Możesz też wziąć pod uwagę dobrowolne opcje (np. skrócenie czasu pracy)

Co dokładnie oznacza upał w pracy? To konkretna temperatura: 25°C dla pracy na zewnątrz i 28°C dla pracy w pomieszczeniu. Prawo nie określa jednak maksymalnej możliwej temperatury – po prostu w konkretnych przypadkach czekają Cię dodatkowe obowiązki.

Jeśli szukasz dokładnych wskazówek na temat warunków BHP w upale, przejrzyj przede wszystkim kilka dokumentów:

  • Kodeks pracy.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

To właśnie te akty prawne opisują m.in. przepisy BHP podczas upałów. O czym pamiętać latem, aby zapewnić pracownikom komfort i bezpieczeństwo?

Napoje i woda do mycia

Bez względu na rodzaj i miejsce pracy, zapewnij pracownikom wodę zdatną do picia (nie dalej niż 75 m od stanowiska). To konieczne nawet wtedy, gdy nie ma upałów, a warunki są standardowe.

Jak wygląda sprawa latem? Oferowane napoje powinny być zimne. Są obowiązkowe przede wszystkim dla pracowników, którzy:

  • pracują na zewnątrz w temperaturze powyżej 25°C;
  • pracują w pomieszczeniu w temperaturze powyżej 28°C.

W konkretnych przypadkach napoje mogą wymagać też uzupełnienia o witaminy i sole mineralne.

Pamiętaj również, że nie możesz zwrócić pracownikom ekwiwalentu – napoje muszą być dostępne fizycznie na miejscu dla każdego pracownika i na każdej zmianie.

Woda musi być też dostępna w celach higienicznych, standardowo 30 l na osobę. Jeżeli jednak temperatura jest wysoka, a praca brudząca – ilość ta wzrasta do 90 l (lub 60 l w przypadku korzystania z pryszniców).

Ochrona przeciwsłoneczna – środki ochrony zbiorowej

Akty prawne wprowadzają obowiązek ochrony przed warunkami atmosferycznymi (w tym nadmiernym słońcem i wysoką temperaturą) dla tych pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki na zewnątrz.

Dobrze sprawdzają się środki ochrony zbiorowej, np. w formie namiotów, daszków czy markiz. Są proste do ustawienia i możliwe do złożenia lub rozłożenia w razie potrzeby.

Jak wyglądają przepisy BHP podczas upałów, ale w przypadku pracy w pomieszczeniach? Chociaż nie ma maksymalnej możliwej temperatury, paragraf 15. Rozporządzenia BHP mówi:

„W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić [...] odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem [...]”.

Aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracowników w pomieszczeniach, masz do wyboru szereg rozwiązań. Wśród najpopularniejszych znajdziesz: rolety, żaluzje, zasłony, wiatraki oraz klimatyzację. Jeśli zdecydujesz się na tę ostatnią opcję, masz jednak obowiązek regularnie dbać o klimatyzatory. Zimny nawiew nie może też powodować nadmiernego wyziębienia.

Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) na upały

W zależności od miejsca pracy (w pomieszczeniu, na zewnątrz) oraz rodzaju wykonywanych działań – masz też obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiednie środki ochrony indywidualnej.

Co najczęściej wykorzystuje się latem? Popularne ŚOI:

  • ochrona głowy, np. lekka czapka z daszkiem;
  • ochrona oczu, np. gogle lub okulary przeciwsłoneczne;
  • ochrona skóry, np. kremy z filtrem UV;
  • przewiewna odzież robocza.

Jeśli nie wiesz, jakie rozwiązania wybrać, konsultant Elmar® BHP przedstawi Ci dostępne opcje. Dzięki temu idealnie dopasujesz ŚOI – zmniejszając tym samym ryzyko błędów czy wypadków w zakładzie.

Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy

Aby obniżyć uciążliwość pracy latem, możesz również skorzystać z innych rozwiązań. Wśród nich najczęściej stosuje się tzw. przerwy regeneracyjne (np. w klimatyzowanym pokoju) oraz wcześniejsze zwolnienie pracowników do domu. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji pracownicy zachowują prawo do pełnego wynagrodzenia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy przy wysokich temperaturach to koniecznie zapoznaj się z broszurą Państwowej Inspekcji Pracy.

Zadbaj o pracowników latem z Elmar® BHP

Praca w upale może znacznie osłabić i odwodnić organizm, a nawet doprowadzić do udaru słonecznego czy omdlenia. Narażenie na promieniowanie słoneczne zwiększa ryzyko chorób skóry i oczu.

Pamiętaj więc, że zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to priorytet w każdym zakładzie. W Elmar® BHP znajdziesz niezbędne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, dzięki którym sprawnie wywiążesz się z obowiązków nałożonych przez prawo!

Źródła:

ISAP - Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
ISAP - Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
ISAP - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.