Jak oszczędzić na środkach BHP? 5 praktycznych wskazówek

25.08.2023
Blog

Rękawice, odzież, ochrona głowy, ochronniki słuchu… To tylko niektóre ze środków BHP, z których korzysta się na budowach i w zakładach pracy (np. magazynach, szpitalach czy halach produkcyjnych). Często pracownicy zużywają ich naprawdę sporo, co generuje wysokie koszty. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można obniżyć zużycie ŚOI nawet o 30–50%. Sprawdź, jak oszczędzić na środkach BHP, dbając jednocześnie o zachowanie bezpieczeństwa i komfortu pracowników!

1. Wybieraj wysokiej jakości środki BHP

Zakupy najtańszych środków BHP to pozornie najlepszy sposób, by oszczędzić pieniądze. Dużo racji jest jednak w powiedzeniu „co tanie, to drogie”. Dlaczego? Wybór produktów w najniższej cenie to często tylko pozorna oszczędność.

Środki BHP niskiej jakości szybciej się zużywają (np. przecierają, pękają), dlatego trzeba wymieniać je znacznie częściej. Dodatkowo mogą być mniej skuteczne – co dotyczy szczególnie takich produktów jak środki czystości.

Nie oszczędzaj szczególnie na środkach ochrony indywidualnej i zbiorowej. Bo chociaż każdy produkt ochronny musi być zgodny z właściwą normą i przetestowany, te najtańsze mogą być mniej wygodne czy wytrzymałe. Droższe wersje wykorzystują również specjalne rozwiązania (np. wymienne poduszki w słuchawkach), które wydłużają czas eksploatacji.

2. Postaw na maszyny wydające

Wykorzystanie maszyn wydających środki BHP to sposób na realne obniżenie ich zużycia – nawet o 30–50%. Jak to możliwe? Automat vendingowy zawiera odpowiedniej wielkości skrytki np. z rękawicami, okularami czy słuchawkami. Na podstawie indywidualnego PIN-u czy karty pracownik pobiera potrzebne artykuły w dowolnym momencie, 24/7. Maszyną można sterować zdalnie, przekazuje też zaawansowane statystyki.

Dzięki temu znacznie łatwiej kontrolować pobór i przydział środków BHP oraz analizować zasadność dalszych zamówień. Vending to jednak nie tylko oszczędność samego zużycia artykułów. Automat wydający jest zaprogramowany i nie wymaga obsługi pracownika – osoba do tej pory odpowiedzialna za kontrolę wydawania artykułów BHP może więc zająć się innymi działaniami.

Maszyna pozwala też oszczędzić miejsce magazynowe. Po pierwsze, jest wysoka i ustawiona w taki sposób, by dopasować przestrzeń do wydawanych artykułów (można dobrać też wielkość skrytek). Po drugie, artykuły wystarczy zamówić dopiero wtedy, gdy zaczynają się kończyć – zamiast składować je np. w specjalnie wynajętym magazynie.

Automaty vendingowe

3. Korzystaj z pralni BHP

Czy wiesz, że takie środki BHP jak rękawice czy obuwie można poddać profesjonalnemu czyszczeniu przy pomocy bezpiecznych dla zdrowia środków? Dzięki temu artykuły są wolne od brudu i zanieczyszczeń (również bakterii i wirusów). Wciąż zachowują jednak swoje właściwości i mogą być stale w użytku – zamiast trafić do śmietnika, np. z powodu trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Korzystanie z takich usług obniża wydatki na rękawice ochronne nawet o 50%. Oszczędzasz także przestrzeń magazynową. Masz również pewność, że wykorzystujesz tylko bezpieczne artykuły – w pralni BHP ELMAR® każda rękawica przechodzi trzykrotną kontrolę. Unikasz ponadto wydatków na utylizację. Jeśli jakiś artykuł nie nadaje się do dalszego użytku, zostaje zutylizowany na miejscu, na koszt pralni.

To opcja, która jest nie tylko ekonomiczna, ale też ekologiczna. Pozwala znacznie zredukować śmieci produkowane przez zakład.

Chcesz wiedzieć więcej o tym rozwiązaniu? Przeczytaj artykuł: 4 najważniejsze korzyści z wykorzystania pralni rękawic dla zakładów pracy

Pralnia

4. Wybierz zaufanego dystrybutora

Jak oszczędzić na środkach BHP? Współpracuj z dobrym dystrybutorem, który zaoferuje Ci nie tylko korzystne ceny, ale również regularne wsparcie. Przez wzgląd na długą współpracę często możesz też liczyć na specjalne rabaty. Znany w środowisku dystrybutor może również negocjować ceny bezpośrednio z producentami – a to przekłada się na niższy koszt zakupu.

Przykładowo klienci zapisani do newslettera ELMAR® BHP zawsze jako piersi poznają najważniejsze promocje i obniżki. Dzięki temu zyskują dostęp do najlepszych ofert.

A to jeszcze nie wszystko, bo dobry dystrybutor ma do dyspozycji specjalistów, którzy świetnie znajdą się na środkach BHP. Dzięki temu doradzą Ci w wyborze – unikniesz niepotrzebnych zakupów i zamówisz sprawdzony towar, idealnie dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb. Oszczędzisz też czas na samodzielnym poszukiwaniu odpowiednich artykułów.

5. Zamawiaj środki BHP bezpośrednio do firmy

Czasy, kiedy wszystko trzeba było zamawiać i odbierać osobiście, dawno minęły. Dziś możesz zamówić środki BHP bezpośrednio do firmy. Dzięki temu nie ograniczasz się już do najbliższych sklepów i hurtowni. Oszczędzasz też czas i paliwo niezbędne na dojazd. Wysyłka dużych zamówień często jest ponadto darmowa. Aby oszczędzić miejsce magazynowe, możesz również umówić się na dostawę cykliczną, np. co miesiąc.

Szukasz sprawdzonego dystrybutora środków BHP? ELMAR® ma dla Ciebie szeroki wybór artykułów oraz rozwiązań dodatkowych – vending i pralnię. Skontaktuj się ze specjalistą i oszczędzaj na artykułach BHP!