Maty ergonomiczne - nowość na rynku i więcej zdrowia dla pracowników

28.09.2018
Blog

Ergonomia na stanowiskach pracy staje się z każdym dniem coraz ważniejsza. Wielu naszych klientów nie pyta już tylko o produkty zapewniające bezpieczeństwo. Coraz częściej pytają o rozwiązania, które usprawniają wykonywanie pracy i podnoszą jej wygodę. Jednym z takich produktów, które zyskują na popularności są maty ergonomiczne (maty antyzmęczeniowe). Wszyscy jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak brak lub zła ergonomia może generować zupełnie niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Wyniki wielu badań zdecydowanie potwierdzają, że zła ergonomia bezpośrednio wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pracownika, a to przekłada się błyskawicznie na absencję czy mniejszą efektywność w pracy. Zdrowy i zadowolony pracownik to wydajny pracownik! Firmy biorą to coraz częściej pod uwagę.

Zauważają, że dbając o zdrowie pracowników odnoszą jeszcze jedną dodatkową korzyść. W dobie dużych rotacji personalnych, jest to jeden z czynników, który bardzo pozytywnie wpływa na wizerunek firmy. Jednym z producentów, którzy dostarczają maty bez wątpienia wysokiej jakości jest firma Coba Europe[/caption] Producenci podłapują ten trend. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które wychodzą poza ramy BHP, a mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. Ponad 1/3 urazów w zakładach pracy dotyczy zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Co może być dla wielu zaskakujące, szczególnie narażeni są pracownicy wykonujący pracę stojącą.

Osoby, które spędzają 5 lub więcej godzin dziennie stojąc, bardzo szybko czują zmęczenie mięśni nóg. W dłużej perspektywie narażone są długotrwałe bóle pleców i problemy z krążeniem. Pewnym lekarstwem są przerwy lub namawianie pracowników do aktywności ruchowej. Niestety najczęściej pracownicy chętnie korzystają jedynie z przerw. Nowoczesnym i bardzo efektywnym pomysłem jest zastosowanie na stanowiskach stojących mat antyzmęczeniowych.

Dobrze dobrane maty ułożone na podłodze, łatwe w utrzymaniu, rewelacyjnie odciążają stawy i mięśnie pracowników, poprawiając krążenie oraz redukując uczucie zmęczenia.

W długoterminowej perspektywie znacząco przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia pracownika. Dodatkową korzyścią po wprowadzanie mat ergonomicznych jest poprawa właściwości antypoślizgowych na stanowisku co pozwala wyeliminować ryzyko potknięć.

Na rynku pojawia się coraz więcej producentów mat, którzy tworzą dziesiątki różnych modeli. Oczywiście jak w każdej branży są wśród nich firmy wyróżniające się jakością i firmy, które odróżnia cena.

Nie mniej, bez względu na wybór producenta przy wyborze odpowiednich mat ergonomicznych, należy przedyskutować i zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  1. dobór odpowiedniej maty ergonomicznej do środowiska, w którym ma być stosowana (inne maty stosowane są w warunkach suchych, a inne gdzie występuje zaolejenie),
  2. obciążenie maty – na większości stanowisk pracy po macie poruszać się będzie wyłącznie pracownik, ale są miejsca, gdzie mata będzie poddawana dużo większym obciążeniom, np. wózki,
  3. pojedyncze, gotowe maty są przygotowane do układania na oddzielnych stanowiskach,
  4. a może wybrać maty w rolach i stworzyć ciąg wzdłuż linii produkcyjnej,
  5. maty sprzedawane w rolkach i samodzielnie docinanie, czy zlecić to profesjonalnej firmie,
  6. jaką gwarancję daje producent i jaka jest przewidziana żywotność maty.
Mata Coba Europe

 

Zachęcamy do skorzystania z naszej wiedzy przy doborze odpowiednich mat. Nasi specjaliści pomogą przy wyborze i zaproponują najkorzystniejsze dostępne rozwiązania, opierając się o oferty sprawdzonych i cenionych producentów.